Kilka ciekawych faktów o OZE z naciskiem na energetykę słoneczną

de wszystkim, takie rozwiązanie jest bardzo praktycznym sposobem na wykorzystanie pokrycia dachowego, które w normalnych warunkach nie jest przecież eksploatowane w żaden sposób. Niewykorzystana przestrzeń pracuje ?sama na siebie?

Kilka ciekawych faktów o OZE z naciskiem na energetykę słoneczną ogniwa solarne sklep

Jak zagospodarować dach?

Najczęściej panele słoneczne czy instalacje związane z fotowoltaiką wykorzystują pokrycie dachowe. Dlaczego warto uzbroić nasz dach w taką instalację? Przede wszystkim, takie rozwiązanie jest bardzo praktycznym sposobem na wykorzystanie pokrycia dachowego, które w normalnych warunkach nie jest przecież eksploatowane w żaden sposób. Niewykorzystana przestrzeń pracuje ?sama na siebie? a my możemy cieszyć się z uzyskania energii elektrycznej dzięki nowoczesnym instalacjom. Jest to nie tylko wielka oszczędność, ale i sposób na bardzo efektywne wykorzystanie zbędnej przestrzeni. Dzięki temu, że panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne są umieszczane na dachu unikamy tworzenia dodatkowych obiektów w naszym otoczeniu.


Oszczędności związane z ekologicznymi instalacjami

Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne mają również wiele zalet. Należą do nich nie tylko ekonomiczność i ekologiczność produkowanej energii, ale również fakt, że jesteśmy uniezależnieni od jakiegokolwiek dostawcy energii elektrycznej. Możemy produkować energię na własny użytek, a przy okazji nie płacić przy tym rachunków! Wydaje się to być więc naprawdę idealnym rozwiązaniem. Zainstalowanie obu tych instalacji ? zarówno paneli fotowoltaicznych, jak i kolektorów słonecznych ? może sprawić, że zupełnie zniwelujemy koszty związane z ogrzewaniem wody i zużywaniem prądu potrzebnego do sprawnego działania tak wielu urządzeń obecnych niemalże w każdym domu, jak lodówka, pralka czy telewizor.


O zjawisku fotoelektrycznym

Efekt fotoelektryczny (zjawisko fotoelektryczne, fotoefekt, fotoemisja) ? zjawisko fizyczne polegające na emisji elektronów z powierzchni przedmiotu, zwane również precyzyjniej zjawiskiem fotoelektrycznym zewnętrznym ? dla odróżnienia od wewnętrznego.

W zjawisku fotoelektrycznym wewnętrznym nośniki ładunku są przenoszone pomiędzy pasmami energetycznymi, na skutek naświetlania promieniowaniem elektromagnetycznym (na przykład światłem widzialnym) o odpowiedniej częstotliwości, zależnej od rodzaju przedmiotu.

Emitowane w zjawisku fotoelektrycznym elektrony nazywa się czasem fotoelektronami. Energia kinetyczna fotoelektronów nie zależy od natężenia światła, a jedynie od jego częstotliwości. Gdy oświetlanym ośrodkiem jest gaz, zachodzi zjawisko fotojonizacji, natomiast gdy zachodzi zjawisko fotoelektryczne wewnętrzne, mówi się o fotoprzewodnictwie.

Odkrycie i wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego przyczyniło się do rozwoju korpuskularno-falowej teorii materii, w której obiektom mikroświata przypisywane są jednocześnie własności falowe i materialne (korpuskularne). Wyjaśnienie i matematyczny opis efektu fotoelektrycznego zawdzięczamy Albertowi Einsteinowi, który w 1905 roku wykorzystał do tego hipotezę kwantów wysuniętą przez Maxa Plancka w 1900 roku.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_fotoelektryczny



© 2019 http://einstein.suwalki.pl/