Na szybko o geodezji i sprawach z nią związanych

ko dyscypliną naukową (dziedziną wiedzy). Natomiast osoba zajmująca się miernictwem, wykonująca prace geodezyjne związane z pomiarami małych powierzchni (geodezja niższa), była określana mianem mierniczego przysięgłego i była osob

Na szybko o geodezji i sprawach z nią związanych

Geodeta , encyklopedyczna definicja

Geodeta ? nazwa zawodu, osoba zajmująca się geodezją.

Przed II wojną światową zawód geodety oznaczał osobę zajmującą się geodezją jako dyscypliną naukową (dziedziną wiedzy). Natomiast osoba zajmująca się miernictwem, wykonująca prace geodezyjne związane z pomiarami małych powierzchni (geodezja niższa), była określana mianem mierniczego przysięgłego i była osobą wykonującą zawód zaufania publicznego. Taki podział należał do polskiej tradycji i został zmieniony z powodów politycznych po 1945 roku.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodeta


Zlecenia przyjmowane przez geodetę

Geodeci pracują zarówno samodzielnie, jak i wspólnie z innymi geodetami. Dzięki temu geodeci nie mogą narzekać na brak zajęć, ale cieszą się tym, ile pieniędzy mogą zarabiać. Oczywiście zarobki geodetów bywają bardzo różne, jednak można stwierdzić, że zleceń geodezyjnych raczej nigdy nie zabraknie. Mogą to być zarówno bardzo duże, jak i niewielkie zlecenia, jednak wszystkie te zlecenia pozwalają geodetom na poszerzanie zakresu ich działalności i kompetencji.

Jednak geodeci zawsze zastrzegają sobie prawo do przyjmowania jedynie dobrze przygotowanych zleceń, których wykonanie rzeczywiście ma szansę powodzenia i poszerzenia przez geodetów ich wiedzy teoretycznej czy praktycznej. Takie zlecenia na wykonywanie prac geodezyjnych pochodzą zarówno od firm państwowych, jak i od osób prywatnych.


Tachimetr w internetowej encyklopedii

Tachimetr (ew. tachymetr) ? optyczny instrument geodezyjny przeznaczony do pomiaru kątów poziomych, kątów pionowych oraz odległości.

Instrument ten jest (obecnie bardzo rzadko) wykorzystywany w klasycznej tachimetrii, czyli ?masowym? pomiarze położenia punktów terenowych przy "mapowaniu" terenu w celu sporządzenia map w skalach od 1:10000 do 1:25000.

Tachimetria polega na pomiarze sytuacyjno-wysokościowym wykonywanym metodą biegunową, do określania położenia sytuacyjnego punktów szczegółowych, oraz niwelacji trygonometrycznej, do określania wysokości tych punktów

Najbardziej znanym i jednocześnie bardzo dobrym tachimetrem optycznym był (w latach 1960-1990 - czyli przed pojawieniem się instrumentów elektronicznych) tachimetr Dahlta 010A firmy Carl Zeiss Jena. W skład kompletu pomiarowego wchodziły też specjalne łaty tachimetryczne.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr



© 2019 http://einstein.suwalki.pl/