Psychoterapeuta Kraków

terapii psychologicznej? Na ogół nie myślimy o nich dobrze. Nawet, jeżeli sprawa mogłaby dotyczyć kogoś bliskiego. W społeczeństwie panuje już od bardzo długiego czasu błędny stereotyp, że ludzie uczęszczający do psychologa lub do

Psychoterapeuta Kraków Psychoterapeuta Kraków

Czym jest dla nas psychoterapia? Jak traktowane są przez nas spotkania z lekarzem tej specjalności? Co myślimy o ludziach, którzy biorą udział w takich spotkaniach, w regularnej terapii psychologicznej? Na ogół nie myślimy o nich dobrze. Nawet, jeżeli sprawa mogłaby dotyczyć kogoś bliskiego. W społeczeństwie panuje już od bardzo długiego czasu błędny stereotyp, że ludzie uczęszczający do psychologa lub do psychiatry są wariatami, których należy omijać z daleka, ponieważ mogą oni coś nam zrobić. Tak, może jeszcze kilkadziesiąt lat temu tak było. Jednak obecnie wiele osób zgłaszających swoje problemy nie ma wariactw, które mogą doprowadzić do drastycznych czynów. W dużej mierze są to ludzie, którzy są wyczerpani psychiczne nie wiedzący jak mają odzyskać radość życia lub też chcą oni naprawić relacje ze swoimi najbliższymi, ponieważ gdzie zagubili pewne poczucie bliskości np. w pogoni za pieniądzem. Terapia grupowa lub terapia indywidualna może być często jedynym ratunkiem przed popełnieniem jakiejś głupoty, np. samobójstwa. Spotykanie się z psychologiem na terapii może być traktowane przez nas poważnie. Nie należy jednak szykanować osób, które uczęszczają na takie spotkania, ponieważ w ten sposób możemy wyrządzić im krzywdę. Zawsze należy okazać im wsparcie, dobre słowo i nigdy nie należy zostawiać takich osób. Chyba, że sam lekarz orzeknie, iż dana osoba musi być izolowana od społeczeństwa, to można jak najbardziej w trosce o swoje bezpieczeństwo i życie zrezygnować z kontaktów z daną osób.

Szybkie tempo życia, nastawienie na osiąganie celów i konsumpcjonizm przyczyniają się do chorób cywilizacyjnych, jakimi są depresja i nerwice. Niepokojącym zjawiskiem jest fakt, że dotyka to coraz młodszych osób, często dzieci. Zbyt wygórowane wymagania i presja społeczna na dobre wyniki w nauce oraz problemy w domu powodują napięcia, z którymi młodzi ludzie sobie nie radzą. Niezmiernie istotna jest obserwacja własnych zachowań i reakcji organizmu na stres. Jeżeli zauważymy niepokojące objawy powinniśmy się zgłosić do specjalisty jakim jest psycholog. Obserwujmy również nasze dzieci, każde nietypowe zachowanie powinno być dla nas sygnałem, że dzieje się coś złego. Doświadczony psycholog powinien pomóc nam i naszym pociechom. Skutecznym rozwiązaniem może okazać się psychoterapia, którą może zalecić nam psycholog. Jest niezwykle pomocna na wczesnym etapie zaburzeń emocjonalnych. Często wystarcza, by przynieść nam ulgę w postaci redukcji napięcia i lepszego samopoczucia. Pozwala nazwać nam nasze problemy i radzić sobie z nimi w codziennym życiu. Często indywidualna terapia to jednak za mało. Zdarzają się sytuacje, że do osiągnięcia celu potrzebna jest terapia grupowa. Może dotyczyć całej rodziny lub tylko partnerów jeżeli problem dotyczy relacji między nimi. W sytuacji kiedy nasze problemy wykraczają poza możliwości wparcia psychologicznego, zostaniemy skierowani na konsultacje psychiatryczną. Zdarzają się sytuacje, w których bez wsparcia farmakologicznego psychoterapia nie jest wystarczająco efektywna do osiągnięcia stanu emocjonalnej równowagi.

Jakie mogą być uzależnienia? Gdyby takie pytanie rzucić grupie osób, to bardzo często moglibyśmy się spotkać z twierdzeniem, że jest to uzależnienie od alkoholu i narkotyków. Tak, to prawda, że zdecydowana większość osób uzależnionych ma taki problem. Jednak nie tylko tak jest, ponieważ są jeszcze inne uzależnienia, jak chociażby od hazardu, od seksu, a nawet od zakupów. Czasem uzależnieniem są kradzieże - w szczególności wśród osób, które mają wszystko, na co je stać, jednak kradną. Niezależnie od tego, co jest uzależnieniem w przypadku danego pacjenta - zawsze trzeba to leczyć, dzięki czemu uda się człowiekowi wyzbyć szkodliwych nałogów. Im szybciej zostanie wprowadzone prawidłowe leczenie, tym lepiej dla samego pacjenta. Psychoterapia może być na początku prowadzona tokiem indywidualnym, dzięki czemu lepiej będzie można przyjrzeć się danemu problemowi. Na takich pierwszych spotkaniach dużo może mówić lekarz, jeżeli pacjent będzie miał problem z tym, aby się otworzyć. Z czasem jednak nastąpi zamiana ról i w końcu pacjent będzie chciał dodać coś od siebie. W trakcie leczenie może okazać się, że pacjentowi zostanie zaproponowana terapia grupowa, która ma na celu pokazanie, że są również inne osoby borykające się z danym problemem. To pomaga pacjentowi w myśleniu o tym, że nie są oni gorsi. Są inne osoby, które również chcą wyjść na prostą ze swoim uzależnieniem. Bardzo często w takich przypadkach stosowana jest długofalowa terapia, która wspiera pacjenta w dążeniu do dobrego życia.

Każdy z nas boryka się z problemami dnia codziennego. Czasami są to większe, czasami mniejsze problemy. Zdarzają się jednak sytuacje, z którymi nie jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie. Czy warto skorzystać z psychoterapii? Nie warto czekać Nie z każdym problemem możemy poradzić sobie samodzielnie. W takiej sytuacji warto poszukać pomocy kogoś, kto jest w stanie nakierować nas na rozwiązanie. Psychoterapia jest sposobem na poznanie siebie oraz metody wyjścia z problemów. Już przyznanie się do tego, że ma się problem, z którym nie jesteśmy w stanie samodzielnie sobie poradzić, to ogromna odwaga. Jest to również pierwszy krok do wyjścia z problemu. Uzmysłowienie sobie, że problem istnieje i trzeba z nim walczyć to początek bardzo długiej i wyboistej drogi. Samemu czy w grupie? Pytaniem, na które trzeba sobie odpowiedzieć przed rozpoczęciem psychoterapii jest sposób, w jaki pacjent chce pracować. Psychoterapia może odbywać się na spotkaniach indywidualnych bądź w grupach. Część pacjentów uważa, że spotkania z terapeutą to tak osobista sprawa, że powinny odbywać się wyłącznie w obecności terapeuty. Dla wielu osób jednak idealnym rozwiązaniem jest terapia grupowa, gdzie z innymi osobami mogą podzielić się swoimi odczuciami i wątpliwościami. Terapia grupowa to również szansa na zobaczenie sukcesów innych pacjentów i nabranie wiary we własną moc. Sukces innych pacjentów może wzmacniać. Dać wiarę, że skoro komuś się udało, to może i mi się uda. Wybór terapii jest uzależniony od preferencji oraz charakteru pacjenta. Jest on niezmiernie ważny, by pracować w sprzyjających warunkach.

Problemy z psychiką w dzisiejszych czasach ma bardzo duża część osób. Trzeba przyznać, że nie tylko osoby dorosłe, ale również wielu młodych ludzi obecnie ma problemy natury psychicznej. Takich problemów nigdy nie można bagatelizować. Niezależnie od tego, czy dotyczą one osób dorosłych, czy też nastolatków uczęszczających do szkoły podstawowej lub średniej - zawsze należy skonsultować się z odpowiednim lekarzem, który powie, czy potrzebna jest długotrwała psychoterapia, czy też nie. Często może okazać się, że potrzebna jest tylko jednorazowa wizyta, która będzie odpowiednim nakierowaniem do dalszego działania. Czasem potrzebna jest długotrwała terapia indywidualna lub nawet terapia grupowa - warto jednak porozmawiać na temat swoich problemów z odpowiednim człowiekiem, dzięki czemu na pewno będzie nam lżej. Duża ilość osób boi się, że opowiadając swoim bliskim o swoich kłopotach z psychiką zostanie uznanych za wariata. Tak, takie głupie pojęcie funkcjonuje w naszym społeczeństwie. Jednak tak nie można mówić o ludziach, którym po prostu czasem mylą się pewne rzeczy i potrzebna jest im profesjonalna pomoc w naprostowaniu odpowiedniego toku myślenia. Dlatego dla niektórych lepiej udać się do psychologa lub psychiatry, który zawsze wysłuchuje swoich pacjentów. Jeżeli nie chcemy nikomu mówić o tym, że będziemy brali udział w takich spotkaniach, to nic nie musimy przecież nikomu zdradzać. W szczególności, że takie spotkania nie odbywają się często. Zawsze można coś wymyślić, aby wziąć udział w takim spotkaniu.


© 2019 http://einstein.suwalki.pl/