
Skaling jest jedną z wielu usług oferowanych przez gabinety stomatologiczne. Zabieg skalingu polega na niczym innym, jak na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni zębów. Pomaga to w utrzymywaniu prawidłowej higieny zębów i jamy ustnej, warto więc od czasu do czasu wykonać taki zabieg. Istnieje wiele sposobów na usunięcie kamienia nazębnego, jak konwencjonalne usuwanie za pomocą skalera ręcznego. Inną metodą na wykonanie skalingu jest użycie skalera ultradźwiękowego lub użycie skalera laserowego. Są także inne metody usuwania kamienia nazębnego, ale nie są tak często używane. Po skalingu wykonuje się zabieg piaskowania, który ma na celu usunięcie przebarwień, osadu i drobin kamienia nazębnego. Piaskowanie odbywa się za pomocą wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobin czyszczących. Aby wykonać zabieg skalingu, który zahacza o profilaktykę, wystarczy umówić się na wizytę do stomatologa, który oferuje taką usługę. Ceny za usługę skalingu mogą się różnić w zależności od metody wykonywania zabiegu.
Raczej wszyscy od czasu do czasu zaglądamy do gabinetów dentystycznych i choć robimy to niechętnie, wiemy, że po prostu tak musi być. Czy jednak na pewno? Nikt nie każe nam przecież odwiedzać placówki, w której pracuje taki dentysta, na którego sam widok serce zaczyna nam łomotać, a tętno maksymalnie wzrasta. Lęk jesteśmy w stanie zminimalizować niemalże do zera poprzez wybór komfortowej dla nas placówki. A jaki gabinet dentystyczny się nią okaże? Po czym poznamy, że to właśnie w tej konkretnej placówce dobrze o nas zadbają? Pierwsza rzecz - porządek. Wchodząc do gabinetu, musimy niemalże czuć jego czystość i sterylność. Nic nie może nas niepokoić. Dobry gabinet to gabinet uporządkowany, pachnący i higieniczny, w którym na próżno szukać chociażby minimalnej warstwy kurzu. Sam stomatolog też musi sprawiać wrażenie osoby zadbanej i porządnej, bo w przeciwnym wypadku trudno nam będzie zdobyć do niego zaufanie. Poszukajmy koniecznie takiej placówki. Pamiętajmy, że to pierwsze wrażenie bywa najważniejsze.
Leczenie kanałowe - inaczej endodontyczne- to usunięcie miazgi z kanałów, wykonania ich dezynfekcji, następnie dentysta szczelnie wypełnieni kanały odpowiednimi materiałami a na koniec zabezpieczy koronę kliniczną zęba. Leczenie kanałowe stomatolog zaczyna od usunięcia próchnicy z zęba i wykonania odpowiedniego dojścia do kanałów korzeniowych. W kolejnym etapie oczyszcza kanały korzeniowe i nieco je poszerza, aby dodatkowo usunąć jakiekolwiek bakterie, które mogły przejść do zębiny. Następnie dentysta płucze powstały otwór stomatologicznym roztworem podchlorynu sodu co ma za zadanie zdezynfekować kanały czyli pozbyć się bakterii. Po dokładnym opracowaniu i zdezynfekowaniu kanałów stomatolog osusza je i wypełnia specjalnymi preparatami. Na rynku obecnie dostępnych jest mnóstwo preparatów do wypełniania kanałów korzeniowych. Leczenie kanałowe najczęściej prowadzone jest w znieczuleniu miejscowym jednak pacjent nie może być na nie uczulony. Najlepiej regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny. Wskazane są profilaktyczne przeglądy co pół roku. Uda się wówczas uniknąć zaawansowanego leczenie zęba jakim jest leczenie kanałowe i bólu związanego z chorym zębem.
Stomatologia, jako dział medycyny, dzieli się na kilka różnych specjalności, które zajmują się konkretnymi zadaniami. Jedną ze specjalizacji, pochodzącą ze stomatologii oraz chirurgii, jest chirurgia stomatologiczna. Określenie chirurgia stomatologiczna oznacza dział medycyny, który zajmuje się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic przyległych. Zakres wykonywanych zabiegów w ramach chirurgii stomatologicznej jest bardzo szeroki, dlatego poszczególni lekarze zajmują się wykonywaniem wybranych zabiegów. Zabiegi chirurgii stomatologicznej są wykonywane przez takich lekarzy, jak chirurg stomatolog, chirurg szczękowo-twarzowy oraz laryngolog. Przykładowymi zabiegami, oferowanymi przez gabinety stomatologiczne z zakresu chirurgii stomatologicznej, są usuwanie zęba, ewakuacja ropnia, chirurgiczne wydłużenie koron oraz część chirurgiczna wykonania implantu. Ciekawostką dotyczącą chirurgii stomatologicznej jest to, że w Polsce jest to jedna z dwóch specjalizacji, która jest wzajemnie uznawana przez kraje Unii Europejskiej.
Obecnie można wybierać pośród gabinetów dentystycznych, zarówno prywatne, jak i te dostępne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Do stomatologa powinni wybierać się rodzice już z małymi dziećmi, dwu, trzyletnimi, gdyż ważna jest profilaktyka, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Wizyta w prywatnym gabinecie dentystycznym może być bardzo kosztowna. Dentysta prywatnie wstawia najczęściej lepsze gatunkowo plomby, lepiej leczy zęby .Trzeba liczyć się z tym, że nie każdy stomatolog wyrywa zęby, czasem potrzebna jest interwencja dentysty- chirurga. Wizyta w gabinecie dentystycznym wiąże się najczęściej z dużym stresem dla osoby odwiedzającej dentystę. Bolący ząb może przysporzyć o straszne cierpienie, ludzie obawiają się tego, że wizyta u dentysty będzie bolesna i jednocześnie kosztowna. Wiele osób odwleka zupełnie niepotrzebnie wizytę u stomatologa, co często skutkuje wyrwaniem zęba, opuchlizną, zażywaniem antybiotyków. O zęby trzeba dbać od dziecka, regularnie odwiedzać dentystę, myc zęby i nie bać się , gabinet dentystyczny nie jest straszny.