szybalski-stomatologia.pl

tak silny, że czasami uniemożliwia nam odbycie wizyty, powinniśmy przyjrzeć się mu z bliska. Sprawdźmy, czy przypadkiem nie zmagamy się z dentofobią. Daje ona sporo charakterystycznych objawów. A na pewno sami potrafimy odróżni

szybalski-stomatologia.pl szybalski-stomatologia.pl

Niby to normalne, że stomatolog wywołuje w nas pewne przerażenie, bo gdy rozmawiamy na ten temat ze znajomymi, okazuje się, że wszyscy tak mają, ale jeśli jednak ten lęk jest tak silny, że czasami uniemożliwia nam odbycie wizyty, powinniśmy przyjrzeć się mu z bliska. Sprawdźmy, czy przypadkiem nie zmagamy się z dentofobią. Daje ona sporo charakterystycznych objawów. A na pewno sami potrafimy odróżnić zwykły stres od paraliżującego lęku będącego symptomem fobii. Z "normalnym" lękiem przeważnie jakoś sobie radzimy. Gabinet dentystyczny co prawda trochę nas przeraża, ale jakoś przekraczamy jego próg, sadowimy się na fotelu, a gdy lekarz wstrzykuje nam środek znieczulający, potem jakoś samo to wszystko idzie. W przypadku dentofobii to wszystko byłoby dla nas nie do pomyślenia. Od momentu wejścia do gabinetu z naszym umysłem i ciałem zaczęłyby się dziać niewyobrażalne rzeczy, które mogłyby doprowadzić nawet do utraty przytomności lub biegunki. Sami zastanówmy się więc, czy dentysta rzeczywiście wywołuje u nas aż tak silne objawy. Jeżeli tak jest - koniecznie zgłośmy się z tym problemem do dobrego terapeuty.

Słowo dentysta wzbudza strach wielu ludzi. Zdrowe zęby powinny być jednak priorytetem dla człowieka. Nie chodzi tylko o estetykę, ale również o choroby związane z nieleczeniem zębów. Wygląd uzębienia jest bardzo ważny, ponieważ wpływa on na komfort, ale też na nawiązywanie znajomości albo zdobywanie nowej pracy. Dlaczego boimy się chodzić do dentysty? Stomatolog to osoba, która sprawdza stan faktyczny uzębienia oraz przeprowadza ich leczenie. W obecnych czasach technologia jest o wiele lepsza i rozbudowana. W klinikach posiadają bardzo nowoczesne sprzęty, które są zbawieniem dla ludzi, którzy boją się chodzić do dentysty. Nowe znieczulenia nie powodują już przerażenia, a dla dzieci wynaleziono maski gazowe, które niwelują ból. Gabinet dentystyczny zaopatrzony jest w wygodne fotele, specjalistyczny sprzęt oraz w świetnych lekarzy. Żeby wybrać odpowiedniego lekarza w tej specjalizacji, musimy zaczerpnąć wiedzę na jego temat np.z internetu czy od znajomych i rodziny. Doświadczenie jest bardzo ważne w tym zawodzie. Klienci wolą wyuczonych dentystów, miłych i oddanych dla pracy.

Higiena jamy ustnej jest ogólnie na coraz wyższym poziomie, co ma również wpływ na zdrowie zębów. W wyniku tego dentysta nie musi już tak często reagować w sytuacjach awaryjnych, czyli wyłącznie podczas silnych bólów zębów, dokonując ich usuwania. Jednakże to wcale nie oznacza, że zawód stomatolog przestał być potrzebny, gdyż sama higiena nie zawsze pozwala na idealne zadbanie o uzębienie. Na rynku jest mnóstwo past do zębów, szczoteczek manualnych oraz elektrycznych, nici dentystycznych i płynów dezynfekujących do ust, a mimo tego walka z kamieniem nazębnym rzadko kończy się sukcesem. Na myśl o tym, że musimy odwiedzić gabinet dentystyczny, zazwyczaj przechodzą nas ciarki i mimo coraz lepszej opieki dentystycznej prawdopodobnie nigdy się to nie zmieni. Mimo tego usuwanie kamienia nazębnego mogą przeprowadzić wyłącznie stomatolodzy i chociaż nie należy on do najprzyjemniejszych, to znacznie poprawia ochronę zębów, a także ma duży wpływ na nasze odczucie komfortu w jamie ustnej. Ponadto podczas takiej wizyty lekarz dokonuje również badania kontrolnego uzębienia, a to ma ogromne znaczenie w wypadku zaistniałych ubytków.

Nawet jeśli gabinet dentystyczny przerażał cię dosłownie od zawsze, nie oznacza to jeszcze, że rozwinęła się u ciebie dentofobia. Nie jest ona bowiem zwykłym lękiem. To zaburzenie psychiczne, takie samo jak każda inna fobia, które charakteryzuje się nasilonymi i zintensyfikowanymi objawami oraz często wymaga leczenia. Jak możesz rozpoznać u siebie taką przypadłość? Zwróć po prostu uwagę na swoje myśli, zachowanie i reakcje ciała, gdy następnym razem odwiedzisz dentystę. Objawy w dentofobii nie przypominają bowiem zwykłego strachu. W tej chorobie dentysta staje się dla ciebie kimś na miarę potwora z najstraszniejszych snów, na którego sam widok twoje ciało reaguje tak, jak gdyby zaraz miało stanąć do walki. Oddech przyspiesza. Nieraz jest tak szybki, że dosłownie nie możesz złapać tchu. Serce bije jak szalone, nogi zaczynają drżeć, a ty myślisz wyłącznie o ucieczce. Jeżeli stomatolog doprowadza się do tego rodzaju objawów, możesz stwierdzić, że rzeczywiście cierpisz na dentofobię, czyli poważny lęk przed dentystą.

Wszyscy dobrze wiemy z czym kojarzy się gabinet dentystyczny. Trzeba tam pójść, zapisać się w kolejkę, potem, gdy wreszcie przyjdzie czas wizyty, usiąść w fotelu (skądinąd wygodnym), poddać się nieprzyjemnemu (mówiąc delikatnie) zabiegowi, a potem jeszcze za to niemało zapłacić. Polska zajmuje niestety wysokie miejsca w rankingach państw europejskich, jeśli chodzi o problemy z uzębieniem. Winą za taki stan rzeczy obarcza się problemy z dostępnością do opieki dentystycznej, ceną wizyty u stomatologa, czy wycofanie gabinetów ze szkół. Przyszły dentysta kształci się pięć lat, potem jest zobowiązany odbyć jeszcze roczny staż, gdzie zarabia około 1000 zł miesięcznie. Przeciętne zarobki dentysty trudno oszacować, gdyż poza pracą na etacie, leczy on jeszcze w prywatnych gabinetach. Szacuje się, że zarabia średnio około 4600 zł. Zarobki te, i to ile za wizytę się płaci, to i tak niewiele, w porównaniu z tym, jak ważne jest zdrowie jamy ustnej. Chore zęby bolą, wyglądają nieestetycznie, a poza tym, mają nawet zły wpływ na zdrowie organów wewnętrznych. Dzieje się tak dlatego, że bakterie namnażające się w chorym zębie wędrują do organów takich jak żołądek, płuca i tam powodują problemy zdrowotne.


© 2019 http://einstein.suwalki.pl/